Dużymi krokami zbliża się czas, kiedy swobodnie zaczniemy korzystać z naszych tarasów i balkonów. Niektórzy już pewnie zrobili pierwsze porządki na swoich balkonach. Teraz warto pomyśleć o ich aranżacji. Stwórzmy sobie na balkonie warunki jak nigdy dotąd. Niech nasza aranżacja balkonu będzie nie tylko do relaksu czy pracy, ale również do przyjmowania gości.

Balkon z założenia jest blisko natury. Wykorzystajmy jednak w pełni budzącą się właśnie wiosnę i urządźmy balkon tak, aby móc spędzać na nim całe dnie – podczas pracy czy właśnie po niej – relaksując się i przyjmując gości. Niech nasza aranżacja balkonu będzie ładna, wygodna i oczywiście funkcjonalna.
Jakie trendy panują w tym roku w projektowaniu balkonów czy tarasów? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Od lat utrzymuje się kilka nurtów, związanych z ich projektowaniem. Wśród nich możemy wymienić styl marynarski – minimalistyczny, oparty na bieli, błękicie lub granacie, odcieniach piasku lub żółci, prowansalski – nawiązujący do rustykalnego klimatu francuskich prowincji, oparty na fioletach i szarościach oraz eko, stawiający na naturalne surowce i barwy ziemi. Ostatnio również coraz silniej przebijają się tendencje orientalizujące i nawiązujące do klimatu tropików. Dominują w nich intensywne, nasycone barwy i dekoracyjne dodatki, bogate w ornamenty.

Które trendy dominują w tym roku?

Designerski taras z wyjściem na ogród.

Designerski taras z wyjściem na ogród.

Jednym z głównych trendów, utrzymujących się już od kilku sezonów, jest minimalizm, który charakteryzuje się prostotą i jednocześnie elegancją. Aby stworzyć elegancką aranżację, warto postawić na jeden kolor kwiatów i dodatków. Aktualnie szczególnie modne jest łączenie chłodnej bieli z soczystą zielenią, tworzące harmonijną i uspokajającą kompozycję. Warto również ograniczać ilość dekoracji – często jeden efektowny element tworzy całe założenie.
Przede wszystkim balkon musi być użytkowy. To powiększenie powierzchni mieszkalnej domu. Takie miejsce powinno być zaprojektowane w tym samym stylu, co mieszkanie. Dobrze jest zaprojektować niewielkie zadaszenie, a także miejsce do siedzenia i jedzenia. Są różne sposoby ożywienia takiej przestrzeni. Obsadzenie roślinnością, to tylko jeden z nich. Można też użyć ciekawych, intensywnych kolorów.

O czym pamiętać projektując balkon?

Rośliny balkonowe - ciekawewnetrza.pl

Rośliny balkonowe – ciekawewnetrza.pl

Przede wszystkim dopasujmy balkon do potrzeb swoich ale też bliskich nam osób, które będą korzystać z tego miejsca. Zanim podejmiemy decyzję o aranżacji balkonu, zakupie konkretnych mebli i wyborze posadzki, weźmy pod uwagę tryb życia. Gdy często przyjmujemy gości, należy wówczas zainwestować w stół i rozkładane krzesełka, na podłodze warto położyć łatwe w czyszczeniu płytki, a rośliny umieść tak, aby nie przeszkadzały biesiadnikom. Jeśli na balkonie chcemy głównie wypoczywać to wtedy warto sprawić sobie miłą w dotyku posadzkę z drewna, wygodny leżak (lub poduchy-siedziska) oraz parasol słoneczny. Natomiast jeśli mamy w domu małe dzieci, zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Zabezpieczmy wszelkie otwory w balustradach, usuńmy ostro zakończone przedmioty, wyłóżmy podłogę kompozytem drewna, która nie ma drzazg, powieśmy wysoko donice, by dzieci nie miały z nimi bezpośredniego kontaktu.
Musimy trzymać się swojego stylu w aranżacji balkonu. Balkon ma być naszą oazą. Zatem urządźmy go tak, byśmy czuli się na nim dobrze. Kupując komplet mebli na taras, warto zwrócić uwagę na jego kolorystykę. W tym sezonie najmodniejsze są bardzo jasne szarości i biele – nie bójmy się wprowadzać ich do ogrodu. Taki komplet świetnie będzie się prezentował wśród zieleni. Warto też postawić na niebanalny kolor poduszek. Projektanci w Bydgoszczy starają się nas namówić do odejścia od klasycznego połączenia ciemnych mebli z jasnymi poduszkami.
Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego świetnie się sprawdzają na tarasach czy balkonach – są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a także łatwe do utrzymania w czystości. Imitujący technorattan wzór nadaje im odpowiednio eleganckiego wyglądu.

Wielkość też ma znaczenie

 

Taras w bloku - projektowanie i aranżacja tarasów.

Taras w bloku – projektowanie i aranżacja tarasów.

Uwzględnijmy położenie i wielkość naszego balkonu. Zacieniony i mały balkon w bloku rozświetlmy jasnymi kolorami i ażurowymi meblami. Na słonecznym i przestronnym balkonie postawmy duży parasol, stół i (lub) zestaw wypoczynkowy. Nie zapominajmy o warunkach atmosferycznych, dobierając kwiaty na balkon. Pnące rośliny możemy wykorzystać jako osłony przed słońcem, wiatrem, hałasem czy brzydkim widokiem z balkonu.
Każdy potrzebuje miejsca, do którego mógłby uciec po długim dniu pracy. Spokój, hamak lub wygodny fotel, książka w dłoni, orzeźwiająca lemoniada – oto idealne popołudnie.
Nie potrzebujesz ogrodu, by móc odpoczywać w ten sposób. Balkon w bloku dzięki odpowiedniej aranżacji również może być zacisznym i przytulnym miejscem, które zastąpi i taras, i ogród. Rano z przyjemnością wypijecie na nim poranną kawę, a wieczorem zrelaksujecie się przy wybornym drinku. Nie zawsze nasz balkon czy taras jest tak duży, jak byśmy chcieli. – W małych przestrzeniach, gdzie trudno wygospodarować więcej miejsca na rośliny, idealnym rozwiązaniem są bio stoliki MONOO i POLLI – funkcjonalne meble z naturalnego drewna dębowego, kryjące pod szklanym blatem naturalne rośliny. W ofercie dostępne są stoliki z uprawą monokulturową – MONOO oraz mozaiki wielogatunkowe – POLLI.

Po której stronie znajduje się nasz balkon?

Kwiaty idealne na balkon i do ogrodu.

Kwiaty idealne na balkon i do ogrodu.

To, czy balkon zamieni się w bujny ogród i domowe zacisze zależy od jego usytuowania. Oczywiście nie zmienicie tego ot tak, ale świadomość ta, umożliwi zakup odpowiednich roślin, mebli i rodzaju podłogi. Duże znaczenie ma także to, czy balkon jest zadaszony, czy może mieszkacie na ostatnim piętrze bez balkonowego dachu. Jeśli nie zdecydujecie się z różnych względów na markizę, aranżując balkon, weźcie pod uwagę, że lato u nas jest kapryśne – taki mamy klimat – i deszcze mogą zniszczyć nam niektóre dekoracje balkonowe.

Jakie są trendy podłogowe na balkonie?

Balkon najlepiej wyłożyć płytkami gresowymi. Są uniwersalne, funkcjonalne i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Oczywiście wybierajcie mrozoodporny gres, antypoślizowy i wytrzymały, czyli odporny na ścieranie. Jasne kolory na podłodze są lepsze – będą ładnie odbijać światło, a kurz i zacieki z deszczu nie będą bardzo widoczne. Aby płytki gresowe posłużyły przez wiele lat, trzeba starannie je położyć, użyć mrozoodpornego kleju oraz elastycznej fugi. Na rynku dostępne są różne wzory płytek gresowych, również takie, które imitują drewno lub kostkę brukową.
Drewniana podłoga na balkonie jest piękna, ale zdecydowanie mniej praktyczna. To dobre rozwiązanie, jeśli balkon jest zadaszony i obudowany z każdej strony np. oknami.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wykładzina, imitująca sztuczną trawę. Położenie jej spowoduje, że na balkonie poczujemy się jak w prawdziwym ogrodzie. To rozwiązanie sezonowe – gdy przyjdą pierwsze jesienne deszcze, pas sztucznej trawy z łatwością zwiniemy jak chodnik i przechowamy do kolejnej wiosny.

Meble na balkon – jakie wybrać?

Meble idealne na taras lub balkon - meble ogrodowe.

Meble idealne na taras lub balkon – meble ogrodowe.

Wiosna to sezon na meble balkonowe i ogrodowe. W sklepach z wyposażeniem wnętrz w Bydgoszczy mamy ich zatrzęsienie. Powierzchnia naszego balkonu nie jest tu ani atutem, ani przeszkodą – meble balkonowe i ogrodowe zazwyczaj nie są dużych rozmiarów, poza tym są składane, dlatego będą pasowały do większości metraży.
Różnicą może być ilość wystawionego na balkonie lub tarasie wyposażenia, gdyż jedni decydują się na stolik z czterema krzesłami, inni tylko na fotel. Oczywiście podstawią jest dobór krzeseł oraz stołu.
Na bardzo małych balkonach praktycznym rozwiązaniem będzie stół mocowany do balustrady balkonu z możliwością opuszczania i podnoszenia blatu. Taki stół można też zrobić samemu – zresztą jak całkiem sporą część wyposażenia balkonu: od siedzisk, po oryginalne kosze, pojemniki i doniczki.
Dobrze, gdy na balkonie znajdzie się szafka, komódka lub etażerka, w której będzie można przechować jakieś podręczne akcesoria balkonowe, ale także książki lub gazety. Porządek na balkonie to rzecz równie ważna jak w środku mieszkania. Aranżując balkon, nie zamieńmy go tylko w przechowalnię rowerów.

Czy oświetlać balkon? Jeśli tak, to jak?

Ciepły wieczór aż prosi się, by spędzić go na balkonie – ale nie w egipskich ciemnościach. Atmosferę stworzy tu odpowiednie światło zewnętrzne. Oprócz górnego, które oświetli całą powierzchnię balkonu, ważne jest oświetlenie punktowe. Mogą to być ozdobne kinkiety, ale także wolnostojące lampki na baterie, ozdobne lampiony i świece. Na tak romantycznie oświetlonym balkonie będzie można przegadać całą noc.

Dodatki na balkon – rzecz obowiązkowa!

Aranżacja balkonu w mieście.

Aranżacja balkonu w mieście.

Drobne, urocze dekoracje są kwintesencją naszej aranżacji, bo to one nadają ostatecznego charakteru. Chcąc stworzyć mały azyl, powinniśmy skupić się na niewielkich dekoracjach, które zabiorą nas w podróż do ulubionych lub wymarzonych zakątków świata.
Lubiący i dbający o zieleń mogą wyposażyć swoje balkony w zestawy jednakowych ozdobnych doniczek, w których będą pielęgnować swoje ulubione kwiaty. Eleganckim i romantycznym rozwiązaniem jest zawieszenie lub ustawienie na stole bądź parapecie ozdobnych girland lub dekoracyjnych lampionów.
Jeśli mamy mały balkon i nie ma na nim miejsca na takie gadżety – spróbujmy wybrać ciekawą formę i kolor mebli, które same w sobie będą dekoracją.

Jakie rośliny posadzić na balkonie w tym sezonie?

Odpowiednio zaaranżowany taras czy balkon stanowi idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Tu warto zachować zasadę spójności. Projektując je należy pamiętać o tym, aby zieleń stanowiła przestrzeń harmonijnie zintegrowaną z architekturą danego miejsca.
Niezwykle ważny jest dobór roślinności. – Kompozycja z roślin na tarasie powinna uwzględniać zarówno rośliny zimozielone, jak i kwitnące oraz sezonowe. Takie zestawienie pozwoli zapewnić atrakcyjny wygląd przez cały rok. Warto także pamiętać o ziołach, które wyhodowane własnoręcznie smakują najlepiej.
Rośliny na balkonie to podstawa. Ukwiecony balkon to wizytówka mieszkania. I możliwości jest tu tyle, ile pomysłów. Szczególną uwagę zwracamy tu także na wspomniane położenie balkonu względem słońca (w zależności od tego, będziemy wybierać odpowiednie – światłolubne lub światłoczułe- rośliny).
Najpopularniejsza dekoracja balkonu to kwiaty w doniczkach montowanych na balustradzie. Ale jeśli mamy nieco większy balkon, możemy pozwolić sobie nawet na jakieś małe kwitnące drzewko albo ozdobne donice, które postawimy na podłodze.
Na balkonie można także zaaranżować kącik ze świeżymi ziołami, a nawet mały warzywnik. Im więcej roślinności na balkonie, tym bardziej poczujemy się na nim jak w prawdziwym ogrodzie.

Gatunki roślin i kwiatów, które idealnie sprawdzają się na balkonach

Roślinność idealna na taras.

Roślinność idealna na taras.

Niecierpki kwitną przez całe lato na wiele kolorów – fioletowo, biało, różowo i czerwono. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, w średnio przepuszczalnym podłożu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże, a regularne nawożenie przedłuża bujne kwitnienie.
Oxalis (szczawik) latem wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Ziemia dla oxalisa powinna być stale lekko wilgotna, nie powinno się dopuścić do przesuszenia korzeni. Szczawik lubi dokarmianie, nawozimy go co 2-3 tygodnie.
Scewola jest odporną rośliną, lekko zwisającą. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny kupione w mniejszych doniczkach przesadźmy do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Po przesadzeniu zadbajmy o to, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. W żadnym wypadku jednak woda nie powinna stać na podstawce.
Werbena to nieco mniej znany gatunek. Odmiany zwisające wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzną ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie przez całe lato, jednak pojemnik trzeba umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie nawozić.
Pelargonia pachnąca nie jest nowością na balkonach i tarasach. Z roku na rok na rynku dostępne są coraz to nowsze odmiany, które charakteryzują się całą gamą zapachów – od owocowo-różanych, do korzennych i ziołowych. W polskich sklepach najpopularniejsze są te, które zapachem przypominają cytryny. Pelargonia pachnąca szczególnie dobrze nadaje się jako letnia dekoracja tarasu, wtedy odstrasza też owady. Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Półcień powoduje, że pędy są mniej obfite, a liście słabiej pachną. W porównaniu z innymi gatunkami pelargonii ma mniejsze wymagania wodne i zdecydowanie bardziej szkodzi jej nadmiar wody niż kilka dni suszy. Jej liście dodawane do herbaty nadają jej oryginalny aromat.

Jak kształtują się ceny usług projektantów przestrzeni zielonych?

Eksperci zwracają uwagę, że wyceny projektów tarasów i balkonów mogą być bardzo zróżnicowane i wiele zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Należy pamiętać, że im mniejszą powierzchnię mamy do zagospodarowania, tym projekt będzie bardziej pracochłonny i trudniejszy w realizacji.