Cyceron mawiał, iż „chwalebna jest w życiu równowaga”. Od starożytności nic się nie zmieniło – większość z nas dąży do zachowania harmonii w każdej dziedzinie życia. Projektując wnętrza, także staramy się kierować zasadą złotego środka. Równowaga w architekturze i projektowaniu wnętrz jest niezbędna, by czuć się dobrze i przytulnie we własnym domu.
Przestrzegania ładu wymagamy także od designerów zatrudnianych do sprawowania pieczy nad wyrazem artystycznym naszych mieszkań. Choć, jak się wydaje, dążenie do równowagi w architekturze wnętrz jest powszechnym, ale wcale niełatwym do osiągnięcia celem.
Z pewnością znamy przykłady domów, w których czuliśmy się nieswojo czy niekomfortowo. Z dużą dozą prawdopodobieństwa winę można zrzucić na karby nieprzestrzegania harmonii. Meble i inne sprzęty wyposażenia domu mogą być najlepszej jakości, jednak ułożone niestarannie i bez namysłu zepsują cały efekt.
Na nic zdadzą się wtedy pieniądze zainwestowane w budowę wymarzonego rodzinnego gniazdka. Niektórzy szukając równowagi w architekturze wnętrz, kierują się prawami feng shui – dzielą mieszkanie na strefy odpowiadające różnym dziedzinom życia i według tego schematu ustawiają poszczególne elementy. Jednak nie trzeba być znawcą chińskiej tradycji, by poradzić sobie z odpowiednią aranżacją domowego ogniska. Wystarczy mieć na uwadze kilka zasad, dzięki którym bez trudności otrzymamy wnętrze cechujące się niemalże renesansową harmonią.
Dobór mebli do wnętrza
Większość z nas marzy o nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach. Jednak często designerskie projekty sprawiają wrażenie „pozbawionych duszy”. Dlatego wiele osób zajmujących się dekorowaniem wnętrz nie ogranicza się jedynie do elementów wyposażenia z najnowszych katalogów wnętrz.
Jak mawiał Edouard Thielin: „Nowe bogactwa i stare meble nieodparcie się przyciągają”. Antyki dodają nowoczesnym mieszkaniom sznytu, czaru minionych lat i nuty sentymentalizmu. Dzięki nim dom wydaje się bardziej przytulny i gościnny. Zestawienie starych i nowych mebli jest jednym ze sposobów uzyskania równowagi w architekturze wnętrz. W tak urządzonych mieszkaniach świetnie będą się czuli zarówno dziadkowie, rodzice, jak i my czy nasze dzieci.
W najnowszych katalogach można znaleźć mnóstwo aranżacji łączących meble antyki i elementy wyposażenia z awangardowymi dodatkami. Osiągnięcie harmonii wcale nie oznacza nudnego tradycjonalizmu! Eksperymenty są w cenie! Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak świetnie wygląda nowoczesna kuchnia z rokokowym żyrandolem nad rzeźbionym drewnianym stołem. Równowaga w architekturze wnętrz mówi zdecydowane „tak” śmiałym zestawieniom i kontrastom!
Odpowiednie ustawienie elementów aranżacji
Staranny dobór mebli to nie wszystko. Równie ważne jest ich umiejscowienie w przestrzenie mieszkalnej. By zachować ład należy zdać sobie najpierw sprawę z tego, jaki rodzaj równowagi chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na symetrii – sprawa jest prosta.
Wystarczy umieszczać elementy podobne do siebie w tych samych miejscach po obu stronach osi pionowej. Jest to sposób dość tradycyjny, sprawdza się niezawodnie w każdym wnętrzu. Zadowoli i perfekcyjną panią domu, i odwiedzającą nas czasem teściową. Pamiętajmy, że przez pojęcie tradycjonalizmu nie trzeba od razu rozumieć nudy, gdyż użyte do aranżacji meble mogą być naprawdę nietuzinkowe i oryginalne!
Równowaga w architekturze pomieszczenia
Równowagę w architekturze wnętrz można też osiągnąć przez rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia wokół punktu centralnego. Zaletą tego sposobu jest jego unikatowość. Niewiele projektantów wnętrz decyduje się na tę opcję, ale wybierając ją – nie pożałujesz. Możesz zyskać mieszkanie, którego pozazdroszczą Ci znajomi i sąsiedzi!
Nie zapominaj jednak, iż relacje między meblami, zarówno tymi starymi, jak i nowoczesnymi, muszą być starannie dopracowane pod względem koloru, kształtu, wzoru czy faktury, a dopiero wtedy osiągniesz piękny wygląd domu i poczucie prawdziwej harmonii. Nie ma nic gorszego od wrażenia dyskomfortu i braku ładu we wnętrzach, w których przebywamy. Nie tylko w domu, ale i w miejscu pracy warto zadbać o równowagę w architekturze wnętrz. Dzięki niej chaotyczny i zabiegany świat stanie się choć trochę poukładany.
Najnowsze Komentarze