Restauracja nie jest tylko miejscem w którym jemy posiłek. Innymi słowy jemy również oczami, co za tym idzie liczy się sposób w jaki jedzenie jest podawane oraz otoczenie.
Nie ważne czy pragniecie założyć elegancką restaurację czy sieć franczyzową, projekt lokalu powinien odpowiadać okolicy w jakiej się znajduje oraz założeniom jakie przyświecają właścicielowi.
Estetyka i klimat wnętrza restauracji, a także odpowiedni rozkład podczas aranżacji
Myśląc o swoim przyszłym projekcie wnętrza restauracji należy uwzględnić estetykę (klimat, wygląd, komfort, rozpoznawalność), a także użyteczność (układ pomieszczeń i wyposażenie kuchenne, rozdział lokalu na sekcje, układ stolików etc). Zwracamy uwagę na detale np.: rodzaj nakryć, wygląd opakowań, wytrzymałość i elegancki styl karty menu, ponieważ składają się one na wizytówkę naszego przyszłego lokalu.
Wszystkie te elementy odpowiadają za pierwsze wrażenie klienta, które dla świeżo otwartego lokalu restauracyjnego są sprawą kluczową. Młodym przedsiębiorcom na rynku gastronomii zalecam szczegółowo przemyśleć koncepcję lokalu, co przełożyć się powinno również na projekt w formie graficznej.
Absolutną podstawą jest dobranie ilości stolików do przestrzeni w której będą przesiadywać goście restauracji, w sposób taki by można było przemieszczać się przemieszczać się z zachowaniem poczucia bezpieczeństwa i intymności. Dlatego odpowiednie wymierzenie owych przestrzeni jest szalenie istotne. Jeśli państwa lokal jest mały to ta sztuka bywa trudna na własną rękę i zalecam korzystanie z usług projektanta wnętrz.
Fachowa ekspertyza zdejmie ciężar tych decyzji i przyjemnie zaskoczy efektem końcowym. Istotnym punktem w każdej restauracji jest bar gdyż zwykle stanowi on serce lokalu. Mając na uwadze dobrostan klientów należy zadbać o spójność wystroju naszego centrum z całą resztą pomieszczenia.
Od samego początku działalności należy określić, jakie usługi będzie świadczyć przyszła restauracja, jakie dania będą określać najlepiej państwa lokal. Danie „szefa kuchni” może, a nawet powinno, czerpać z ogólnego klimatu miejsca, by dało poczucie unikalności i odróżniało nas od konkurencji. Całość musi być spójna i iść ze sobą w parze.
Podczas projektowania wnętrz pamiętajmy o niepełnosprawnych
Do standardu należy też zagospodarowanie naszej przestrzeni tak, by była przyjazna również dla osób niepełnosprawnych. Należy w końcu dbać o każdego klienta, nie wspominając już o komplikacjach prawnych w wypadku zaniedbania tej kwestii. Dlatego inwestycja w architekta wnętrz jest nie tylko wydatkiem koniecznym, ale stanowi państwa wygodę.
Oświetlenie w aranżacji restauracji
Przyszła restauracja nie istnieje bez odpowiedniego oświetlenia. Ma to szczególne znaczenie podczas okresu jesienno-zimowego. W okresie kiedy wieczory są dłuższe to oświetlenie będzie odpowiedzialne za klimat.
Należy wybrać kolory ścian, wyposażenia oraz dodatków w sposób, który nie będzie drażniący dla klienteli i będzie wręcz kusił, by zajrzeć do środka. To jakie będzie pierwsze wrażenie klientów stanowi o powodzeniu całego przedsięwzięcia.
Jeszcze o spójności wystroju wnętrza
O ile eklektyzm bywa czymś dobrym to jednak jeśli idzie o restauracje liczy się spójność stylu. Nie chcemy by zarzucono nam bezguście. Aranżer wnętrz pomoże nam zachować styl który obraliśmy na początku a odpowiedni dobór wszelkich elementów wystroju sprawi że klienci będą do nas powracać.
Projektowanie wystroju naszej wymarzonej restauracji nie jest prostym zadaniem. Opinie fachowców i ich doradztwo są bardzo cenne. Odpowiednie rozplanowanie przestrzenne, w którym nie dodamy czegoś zbyt wiele lub zbyt mało wymaga odpowiedniej logistyki i ręki eksperta w tej dziedzinie.
Odpowiednie oświetlenie, zastawa i kolorystyka mogą przyciągnąć lub odepchnąć potencjalnych klientów. Wystrój wnętrza musi być kompatybilny z potrzebami klientów, ich wiekiem i przyzwyczajeniami.
Najnowsze Komentarze