Zaprojektowanie kuchni to duże wyzwanie dla nas, któremu musimy sprostać urządzając dom czy mieszkanie. Jednak nie zawsze jest możliwość korzystania z usług architekta. W poniższym artykule przedstawię wam kilka rad na co zwrócić uwagę aranżując kuchnię dla dużej rodziny.
Planując projektowanie kuchni należy wziąć pod uwagę: dostosowanie projektu do własnych potrzeb, odpowiedni układ funkcjonalny, zapewnienie prawidłowej ilość przestrzeni roboczej, jak najlepsze doświetlenie przestrzeni roboczej a także dobór sprzętu i mebli kuchennych jakie chcemy mieć na wyposażeniu.
Funkcjonowanie kuchni w Twoim domu
Planując aranżację wnętrza kuchni należy zastanowić się nad tym jaką funkcję będzie pełnić nasza kuchnia. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: w jaki sposób korzystasz/planujesz korzystać z kuchni? Jak dużą masz rodzinę? Czy dużo gotujesz? Czy lubisz spędzać czas w kuchni, czy też traktujesz to jak zło konieczne? Jak często przyjmujesz gości? Jak często stołujesz się na mieście? Są to ważne pytania, ponieważ uzyskane odpowiedzi maja wpływ na to jak zostanie rozplanowany układ funkcjonalny kuchni, jakie wybierzemy AGD, a także będzie miało wpływ na wybór odpowiednich materiałów. Planując kuchnię dla dużej rodziny z pewnością będzie się dużo spędzało czasu w kuchni, dlatego więc musi być urządzona w 100% funkcjonalnie. Kuchnia dla dużej rodziny powinna być tez wyposażona w różnego rodzaju sprzęty AGD, które pozwolą na łatwiejsze, szybsze oraz urozmaicone przygotowywanie dań dla rodziny. Kuchnia dla rodziny wielodzietnej powinna być dobrze przemyślana pod kątem doboru materiałów z jakich zostaną wykonane meble kuchenne, stół, podłoga itp.
Kuchnia i jej podział na strefy funkcjonalne
Urządzając kuchnię, nie należy zapominać o głównych zasadach ergonomii. Niezależnie od stylu pomieszczenia powinno się dążyć do zoptymalizowania sposobu poruszania się po nim.
W każdej kuchni można wyodrębnić kilka podstawowych stref:
spiżarnianą –może to być wydzielona spiżarnia, najlepiej przy wejściu do kuchni, bądź też część osobnego pomieszczenia, gdzie będą się znajdowały, zamrażarka, lodówka szafki, szafa; meble te można wykonać także na zamówienie;
zmywania i wstępnego przygotowania – miejsce, w którym znajduje się zlew, zmywarka, pojemniki na odpadki. W kuchni dla dużej rodziny warto pomyśleć o wygospodarowaniu na ten cel niewielkiego pomieszczenia lub chociaż wnęki;
przygotowywania potraw – to miejsce z blatami, ze stołem (w zależności od sposobu aranżacji kuchni), w tej części z pewnością przyda się dodatkowy niezbyt duży zlew;
gotowania – miejsce, w którym swoje miejsce będą miały kuchenka, piekarnik, grill i inne urządzenia bądź akcesoria do obróbki termicznej.
Fundamentalną zasadą jest rozmieszczenie tych stref w kuchni w taki sposób, żeby można było swobodnie i płynnie przechodzić od jednego do drugiego etapu przygotowywania posiłku.
Należy pamiętać, że ważniejsze niż sztywne trzymanie się zasad ergonomii jest to, aby dobrze czuć się w swojej kuchni. Od każdej reguły można odstąpić. Trzeba tylko świadomie się na to decydować.
Co w przypadku kiedy mamy małą przestrzeń na kuchnię?
Podstawowym elementem określającym wygląd i urządzenie planowanej kuchni jest jej metraż. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, można zdecydować się na kuchnię laboratorium, czyli uporządkowaną przestrzeń z ciągiem kuchennych mebli na wymiar, które będą zgodne z zasadami ergonomii (przemyślana kolejność urządzeń, minimalne odległości między nimi) oraz z wyposażeniem schowanym w szafkach i szufladach. Decydując się na takie rozwiązanie, stworzy to nam wrażenie ładu i porządku. Jednak wymaga ono od konsumenta konsekwencji i dyscypliny w utrzymaniu porządku. Użytkownik takiej kuchni musi po każdym posiłku naczynia i produkty odstawiać na miejsce, by został zachowany porządek.
Inną możliwością w aranżacji małej kuchni jest postawienie na nieład, który będzie kontrolowany przez użytkownika, czyli takie zorganizowanie przestrzeni, by wszystko było w zasięgu ręki. Rezygnuje się z zamykanych szafek na rzecz otwartych półek. Jeśli odpowiednio zaplanujemy rozmieszczenie elementów otrzymamy efekt kolorowej kompozycji, wygodę w dostępie do potrzebnych przedmiotów a także zapewnimy ład w kuchni.
Kuchnia dla dużej rodziny a budżet
Przede wszystkim nie oszczędzamy na wszystkim. Kuchnia ma służyć wiele lat i być funkcjonalna a nie zrobiona tańszym kosztem i byle jak. Na koszt kuchni składają się w dużym stopniu wykorzystane w meblach systemy (prowadnice, podnośniki, zawiasy, kosze, elektryczne wspomagania otwierania itp.). Jeśli często korzystamy z kuchni, to nie zapominajmy o wnętrzu szafek. Odpowiednie wyposażenie mebli kuchennych będzie odpowiadało za komfort podczas przygotowywania posiłków. W przypadku, gdy mamy nieograniczony budżet należy wybrać najładniejsze fronty i wyposażyć sobie wnętrza szafek do maksimum. W przypadku, gdy budżet jest ograniczony to należy wyposażyć się:
– W dostosowane do własnych potrzeb systemy i wyposażenie szafek, na jakie Cię stać. To znaczy: zawiasy, szuflady.
– W dobry blat najlepiej z granitu lub blat laminowany.
– W dobry pojemnik na odpadki. Osoba, która dużo gotuje z pewnością doceni możliwość otwierania szuflady kolanem i zamykania jej lekkim odepchnięciem.
Blaty kuchenne w kuchni dla dużej rodziny
W kuchni użytkowanej przez dużą rodzinę ważną funkcje pełnia blaty kuchenne. Całkowita długość blatów nie powinna być mniejsza niż 200 cm. Blat znajdujący się przy kuchence przeznaczony jest na odstawianie garnków i jego minimalna długość to 40 cm. Dobrze jeśli blat przy kuchence jest po obu jej stronach. Długość głównego blatu roboczego w kuchni powinna wynosić nie najmniej niż 80 cm. Niezbędny jest również blat przy lodówce, który posłuży na odstawienie zakupów. Zakłada się, że minimalna odległość blatu pomiędzy urządzeniami to 40 cm, jednak w domu trudno zlecać takie techniki. Niestety nie zapewni to wygody codziennego gotowania dla czteroosobowej rodziny.
Meble w kuchni dużej rodziny
Aranżacja nowej kuchni wprowadza wiele osób w stan bezradności. Meble kuchenne najczęściej kupujemy w markecie budowlanym. W marketach często nie ma zbyt bogatej oferty, więc wybiera się to co jest i stara się dopasować to do wnętrza domu. Na ogół zostaje nam kilka bądź kilkadziesiąt centymetrów, które staramy się wypełnić niepotrzebną szafką albo zasłonić czymś zbędnym… a przecież nie o to nam wcale chodzi. Kuchnia to przecież serce domu, powinna więc być dopracowana na ostatni guzik i zaplanowana w każdym calu. Dlatego też warto pokusić się o meble kuchenne robione na wymiar. Dzięki temu będzie można zaplanować przestrzeń kuchni do potrzeb dużej rodziny (większa ilość szafek, zakamarków, półek, szuflad).
Najważniejszym meblem kuchennym dużej rodziny jest stół, przy którym będzie mogła zasiąść cała rodzina. Najlepiej gdyby to był stół drewniany, masywny i solidnie wykonany. Stół może być składany z dwóch mniejszych stołów bądź w przypadku, gdy mamy mały metraż – duży blat, który położymy na małym stole a po zjedzonym posiłku można go schować za szafę. Niezbędne w kuchni, z której korzysta wielu osób jest zmywarka. Ułatwia ona organizację kuchennych porządków. Zmywanie naczyń zwłaszcza jeśli w grę wchodzi duża ilość brudnych talerzy i garnków, jest bardzo uciążliwe, dlatego też zakup zmywarki to korzystna inwestycja.
Najnowsze Komentarze