Kuchnia jest szczególnym miejscem każdego domu. Jej unikalny charakter odzwierciedla styl bycia osób mieszkających w nim. Właśnie dlatego powstało wiele stylów urządzania kuchni, które są odzwierciedleniem naszych osobistych upodobań. Wyróżnić tutaj możemy styl prowansalski, klasyczny, rustykalny, retro czy też styl glamour. Należy pamiętać, że styl w jakim chcemy urządzić naszą wymarzoną kuchnię jest podstawą do aranżacji pomieszczenia. Unikatowego charakteru nadadzą nam meble wykonane na wymiar czy też różnego rodzaju dodatki.

Meble sercem kuchni

W każdej kuchni możemy znaleźć meble, ale to już od nas zależy jakie one będą. W dzisiejszych czasach konsumenci mają tak duży wybór mebli kuchennych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o meble kuchenne, w ofercie możemy znaleźć meble na wymiar, czyli projektowanie szafek kuchennych, blatów i innych elementów pod dane pomieszczenie. Rozwiązanie to świetnie się sprawdza jeśli mamy małe pomieszczenie i każdy centymetr jest dla nas na wagę złota. W zależności od tego jakie mamy upodobania producent mebli zaprojektuje i wykona meble w takim stylu jaki nam się podoba. Poniżej przedstawiamy opis niektórych stylów kuchennych, które w ostatnich czasach są bardzo modne.

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim (JLT Design)

Kuchnia zaprojektowana w stylu prowansalskim jest jasna, przytulna i naturalna. Stawia się tu na jasne, pastelowe kolory, kamienne lub drewniane podłogi. Meble kuchenne powinny być drewniane w jasnych barwach. Mogą być również bejcowane, przecierane czy też specjalnie postarzane. Kamienne blaty idealnie wpisują się w styl prowansalski. Charakterystycznym zamiennikiem drzwiczek w meblach kuchennych są materiałowe zasłonki. W kuchni prowansalskiej powinny królować wyroby wiklinowe – kosze, fotele. W stylu prowansalskim najlepiej odnajdują się osoby o duszy marzyciela i romantyka.

Kuchnia zaprojektowana w stylu klasycznym – jak dokonać aranżacji?

Klasyczne wnętrza są uniwersalne, piękne i zawsze na czasie. Mają to do siebie że są eleganckie i wygodne. Styl klasyczny charakteryzuje się symetrycznym układem i równowagą jak również harmonią, prostotą i umiarem. Aranżując wystrój kuchni należy pamiętać o tym, że meble powinny być masywne, najlepiej drewniane. Meble kuchenne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są naturalne (drewno, szkło, kamień) a nie sztuczne. W stylu klasycznym wykorzystuje się takie kolory jak beże, brązy szarości. Znacząca rolę w stylu klasycznym odgrywają detale. Należy tu pamiętać o właściwym doborze uchwytów do szafek czy tkanin i lamp. Styl ten cenią sobie osoby lubiące naturalne materiały i tradycyjne piękno.

Styl rustykalny co go wyróżnia?Elementem charakterystycznym dla tego stylu jest zachowanie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, materiały lnianie bądź bawełniane. Meble kuchenne powinny być wykonane z drewna jak również stół i drzwi. Drewniane również powinny być dodatki i dekoracje kuchenne. Drewniane meble kuchenne powinny zachowywać swoją pierwotność, to znaczy wyglądać na stare, mieć zachowaną naturalną kolorystykę jak również powinny być widoczne słoje.

Mile widziane są każde wady w drewnianych meblach kuchennychsęki, nierówności czy spękania. Meble kuchenne powinny być masywne i ciężkie. Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz dominują tutaj kolory reprezentujące otaczającą nas przyrodę: biel, szarość, brąz, żółć, odcienie rudości, błękit, odcienie zieleni oraz barwy kamieni. Znakiem rozpoznawalnym stylu rustykalnego są uwidocznione sprzęty i akcesoria kuchenne. Wiszące na ścianach garnki, stojące na blatach pojemniki z przyprawami powinny stanowić tak zwany ,,artystyczny nieład”. Wszelkiego rodzaju dekoracje kuchenne powinny być widoczne i stylizowane na stare. Styl rustykalny podkreślają bukiety z polnych kwiatów oraz traw, które znajdują się w wazonach bądź zasuszone zioła zawieszona na ścianach lub na okapie kuchennym.

Kuchnia w stylu retro – jak ją zaprojektować?

Kuchnia w stylu retro idealnie wpisuje się w klimat domów z amerykańskich seriali. Inspiracja wnętrz w stylu retro są lata 50-te I 60- te. Są to wnętrza z wyrazistą kolorystyką, która przykuwa uwagę. Ściany i sprzęty kuchenne są w pastelowych kolorach różu, turkusu, błękitu a także żółci. Często umieszcza się nad zlewem i kuchenką charakterystyczne białe kafelki, by nadać im wyrazistości można ułożyć je w szachownicę. W stylu retro meble kuchenne wykonane są z naturalnych materiałów. Szafki i kredensy powinny być w białych, beżowych kolorach, które będą posiadały metolowe uchwyty i przeszklone witryny, stanowiące znak rozpoznawczy stylu retro.

Mając duże pomieszczenie można wygospodarować kącik jadalny, w którym to można wstawić ladę z wysokimi krzesłami. Ważną role w budowaniu tego stylu mają sprzęty AGD – charakterystyczna lodówka z metalową klamką i wyrazistym kolorze. W podobnej stylistyce powinny być zmywarka i kuchenka. Akcesoria, które dodadzą pełnego wyrazu temu klimatowi to toster, mikrofalówka a także opiekacz do chleba. Na blatach szafek warto wyeksponować stary młynek do kawy, starą wagę kuchenną, radio z pokrętłem, blaszane puszki i butelki na mleko.

Idealnym odwołaniem do lat 50-tych i 60- tych będą akcesoria ozdobione rysunkami owoców i warzyw. Przykładem tutaj mogą być kubeczki, ścierki, obrusy, magnesy i deski do krojenia. W klimat tamtych czasów doskonale wpisują się też tekstylia w groszki i drobną kratkę. Na ścianach można zawiesić zabawne, kolorowe tabliczki i plakaty przedstawiające stare reklamy albo pin-up girls.

Styl glamour – jak go odwzorować w naszej kuchni?

By określić ten styl użyć trzeba takich określeń jak – błysk i przepych. Jednak przy urządzaniu kuchni nie trzeba pokrywać ścian i mebli złotem. Chodzi o to, by poprzez delikatne akcenty nadać wnętrzu klimat glamour. Jednym z takich akcentów może być wykorzystanie połyskujących powierzchni.

Projekt wnętrza z kuchnią w stylu glamour

Projekt wnętrza z kuchnią w stylu glamour (Bohema Design)

Bardzo dobrze sprawdzają się tu designerskie meble na wysoki połysk i lampy z połyskującymi, posrebrzanymi lub stalowymi kloszami. W kuchni urządzonej w stylu glamour często napotkamy wzorzyste tapety z kwiecistymi elementami, które wykończone są w złotej lub srebrnej kolorystyce. Ściany możemy wykończyć również szklaną bądź złotą mozaiką.