Kuchnia jest szczególnym miejscem każdego domu. Jej unikalny charakter odzwierciedla styl bycia osób mieszkających w nim. Właśnie dlatego powstało wiele stylów urządzania kuchni, które są odzwierciedleniem naszych osobistych upodobań. Wyróżnić tutaj możemy styl prowansalski, klasyczny, rustykalny, retro czy też styl glamour. Należy pamiętać, że styl w jakim chcemy urządzić naszą wymarzoną kuchnię jest podstawą do aranżacji pomieszczenia. Unikatowego charakteru nadadzą nam meble wykonane na wymiar czy też różnego rodzaju dodatki.

Meble sercem kuchni

W każdej kuchni możemy znaleźć meble, ale to już od nas zależy jakie one będą. W dzisiejszych czasach konsumenci mają tak duży wybór mebli kuchennych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o meble kuchenne, w ofercie możemy znaleźć meble na wymiar, czyli projektowanie szafek kuchennych, blatów i innych elementów pod dane pomieszczenie. Rozwiązanie to świetnie się sprawdza jeśli mamy małe pomieszczenie i każdy centymetr jest dla nas na wagę złota. W zależności od tego jakie mamy upodobania producent mebli zaprojektuje i wykona meble w takim stylu jaki nam się podoba. Poniżej przedstawiamy opis niektórych stylów kuchennych, które w ostatnich czasach są bardzo modne.

 

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim (JLT Design)

Kuchnia zaprojektowana w stylu prowansalskim jest jasna, przytulna i naturalna. Stawia się tu na jasne, pastelowe kolory, kamienne lub drewniane podłogi. Meble kuchenne powinny być drewniane w jasnych barwach. Mogą być również bejcowane, przecierane czy też specjalnie postarzane. Kamienne blaty idealnie wpisują się w styl prowansalski. Charakterystycznym zamiennikiem drzwiczek w meblach kuchennych są materiałowe zasłonki. W kuchni prowansalskiej powinny królować wyroby wiklinowe – kosze, fotele. W stylu prowansalskim najlepiej odnajdują się osoby o duszy marzyciela i romantyka.

Kuchnia zaprojektowana w stylu klasycznym – jak dokonać aranżacji?

Klasyczne wnętrza są uniwersalne, piękne i zawsze na czasie. Mają to do siebie że są eleganckie i wygodne. Styl klasyczny charakteryzuje się symetrycznym układem i równowagą jak również harmonią, prostotą i umiarem. Aranżując wystrój kuchni należy pamiętać o tym, że meble powinny być masywne, najlepiej drewniane. Meble kuchenne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są naturalne (drewno, szkło, kamień) a nie sztuczne. W stylu klasycznym wykorzystuje się takie kolory jak beże, brązy szarości. Znacząca rolę w stylu klasycznym odgrywają detale. Należy tu pamiętać o właściwym doborze uchwytów do szafek czy tkanin i lamp. Styl ten cenią sobie osoby lubiące naturalne materiały i tradycyjne piękno.

Kuchnia klasyczna w stylu Channe

Kuchnia klasyczna w stylu Channel (autorstwa Mobiliani Design)

Styl rustykalny co go wyróżnia?

Elementem charakterystycznym dla tego stylu jest zachowanie naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, materiały lnianie bądź bawełniane. Meble kuchenne powinny być wykonane z drewna jak również stół i drzwi. Drewniane również powinny być dodatki i dekoracje kuchenne. Drewniane meble kuchenne powinny zachowywać swoją pierwotność, to znaczy wyglądać na stare, mieć zachowaną naturalną kolorystykę jak również powinny być widoczne słoje.

Mile widziane są każde wady w drewnianych meblach kuchennychsęki, nierówności czy spękania. Meble kuchenne powinny być masywne i ciężkie. Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz dominują tutaj kolory reprezentujące otaczającą nas przyrodę: biel, szarość, brąz, żółć, odcienie rudości, błękit, odcienie zieleni oraz barwy kamieni. Znakiem rozpoznawalnym stylu rustykalnego są uwidocznione sprzęty i akcesoria kuchenne. Wiszące na ścianach garnki, stojące na blatach pojemniki z przyprawami powinny stanowić tak zwany ,,artystyczny nieład”. Wszelkiego rodzaju dekoracje kuchenne powinny być widoczne i stylizowane na stare. Styl rustykalny podkreślają bukiety z polnych kwiatów oraz traw, które znajdują się w wazonach bądź zasuszone zioła zawieszona na ścianach lub na okapie kuchennym.

Kuchnia w stylu retro – jak ją zaprojektować?

Kuchnia w stylu retro idealnie wpisuje się w klimat domów z amerykańskich seriali. Inspiracja wnętrz w stylu retro są lata 50-te I 60- te. Są to wnętrza z wyrazistą kolorystyką, która przykuwa uwagę. Ściany i sprzęty kuchenne są w pastelowych kolorach różu, turkusu, błękitu a także żółci. Często umieszcza się nad zlewem i kuchenką charakterystyczne białe kafelki, by nadać im wyrazistości można ułożyć je w szachownicę. W stylu retro meble kuchenne wykonane są z naturalnych materiałów. Szafki i kredensy powinny być w białych, beżowych kolorach, które będą posiadały metolowe uchwyty i przeszklone witryny, stanowiące znak rozpoznawczy stylu retro.

Meble kuchenne w stylu retro

Meble kuchenne w stylu retro wykonane na wymiar (Mobiliani) 

Mając duże pomieszczenie można wygospodarować kącik jadalny, w którym to można wstawić ladę z wysokimi krzesłami. Ważną role w budowaniu tego stylu mają sprzęty AGD – charakterystyczna lodówka z metalową klamką i wyrazistym kolorze. W podobnej stylistyce powinny być zmywarka i kuchenka. Akcesoria, które dodadzą pełnego wyrazu temu klimatowi to toster, mikrofalówka a także opiekacz do chleba. Na blatach szafek warto wyeksponować stary młynek do kawy, starą wagę kuchenną, radio z pokrętłem, blaszane puszki i butelki na mleko.

Idealnym odwołaniem do lat 50-tych i 60- tych będą akcesoria ozdobione rysunkami owoców i warzyw. Przykładem tutaj mogą być kubeczki, ścierki, obrusy, magnesy i deski do krojenia. W klimat tamtych czasów doskonale wpisują się też tekstylia w groszki i drobną kratkę. Na ścianach można zawiesić zabawne, kolorowe tabliczki i plakaty przedstawiające stare reklamy albo pin-up girls.

Styl glamour – jak go odwzorować w naszej kuchni?

By określić ten styl użyć trzeba takich określeń jak – błysk i przepych. Jednak przy urządzaniu kuchni nie trzeba pokrywać ścian i mebli złotem. Chodzi o to, by poprzez delikatne akcenty nadać wnętrzu klimat glamour. Jednym z takich akcentów może być wykorzystanie połyskujących powierzchni.

Projekt wnętrza z kuchnią w stylu glamour

Projekt wnętrza z kuchnią w stylu glamour (Bohema Design)

Bardzo dobrze sprawdzają się tu designerskie meble na wysoki połysk i lampy z połyskującymi, posrebrzanymi lub stalowymi kloszami. W kuchni urządzonej w stylu glamour często napotkamy wzorzyste tapety z kwiecistymi elementami, które wykończone są w złotej lub srebrnej kolorystyce. Ściany możemy wykończyć również szklaną bądź złotą mozaiką.