Nowoczesny design, prostota, ekologiczne materiały, estetyka i harmonia osiągane poprzez inspiracje uzyskiwane z natury. Eko-wnętrza zyskały dużą popularność, zadomowiły się na dobre w sercach wielu projektantów i miłośników piękna. Im mocniej zindustrializowane jest otoczenie, w którym przebywamy, tym bardziej tęsknimy za kojącą bliskością natury. Marzymy o wakacjach w wiejskiej chacie lub wnętrzarskich ekologicznych detalach we własnym domu czy mieszkaniu.

Stylu ekologicznego nie należy mylić ze stylem rustykalnym. Obydwie formy mają wiele wspólnego, emanują spokojem i naturalnością, jednak styl eko bardziej zaspokaja naszą potrzebą prostoty, minimalizmu i tak potrzebnej nam funkcjonalności. Będzie świetnym wyborem, jeśli nie lubimy częstych zmian i przeróbek. Poprzez swoją naturalność jest ponadczasowy i oprze się częstym zmianom trendów. Zapewni nam także atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i ukojeniu. Czyż nie warto stworzyć własnej ekologicznej oazy spokoju?

Meble i ozdoby w stylu EKO

Ekologiczne meble - design z zgodzie z naturą.

Ekologiczne meble – design z zgodzie z naturą.

Zastępując tworzywa sztuczne naturalnymi wykazujemy dbałość o przyrodę, która nas otacza. Meble, detale, szczegóły z materiałów i tkanin ekologicznych są przyjazne środowisku a także bawią różnorodnością faktur i wnoszą ciepło do pomieszczenia. Jednym z najbardziej popularnych i pożądanych surowców w aranżacjach ekologicznych jest drewno. Materiał o niebywałym uroku, dodaje wnętrzom świeżości i charakteru. Jest surowcem trwałym i niebywale wszechstronnym, wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie.  Drewno o różnych wybarwieniach używane jest do produkcji mebli, zdobi okna, drzwi, podłogi i schody. Naturalnym sposobem na jego konserwację jest olejowanie, które przedłuży jego żywotność i wydobędzie szlachetność. Nie ograniczajmy się tylko do drewna egzotycznego i nie bójmy się także jego renowacji, odnowione drewniane meble będą prezentować się elegancko i oryginalnie w nowoczesnych wnętrzach, które dzięki temu nabiorą niebanalnego smaku.

Z czego stworzyć EKO Design

Produkcja mebli i dekoracji z wikliny.

Produkcja mebli i dekoracji z wikliny.

W eko-wnętrzach idealnie komponują się także inne nieprzetworzone i biodegradowalne materiały jak wiklina, kamień, korek, bambus, rattan, len, bawełna, skóra. Tworzą niepowtarzalny i zdrowy klimat, w którym łatwo wypoczywamy. Ograniczmy się jednak do wykorzystania w elementach dekoracyjnych kilku z nich, ważną cechą ekologicznych aranżacji jest umiar. Spróbujmy wykorzystać naszą kreatywność i wykonajmy meble lub ozdoby własnoręcznie, styl ekologiczny pozwala nam na własną inicjatywę i wykorzystanie różnego rodzaju materiałów od zużytych palet po gazety, mamy więc okazję do niezłej zabawy.

Stonowana i ograniczona do naturalnych barw paleta kolorów dopełni całości wzornictwa ekologicznego. W centrum niech znajdą się kolory ziemi – biel, beże, lekkie brązy. Dodajmy akcenty w innych delikatnych barwach, ale unikajmy kontrastów kolorystycznych, co pozwoli na stworzenie przytulnego wnętrza i nastroju. Uzupełnijmy kompozycję o rośliny w donicach z ekologicznych materiałów, które fantastycznie skomponują się z eko-stylem i ożywią najbliższe otoczenie. Wpuszczajmy do pomieszczenia jak najwięcej światła, zawieśmy w oknach przepuszczalne i lekkie firany lub rolety, aby promienie słońca mogły rozświetlać wnętrze. Z materiałów koniecznie skorzystajmy z lnu, będzie on stylową dekoracją stołu w jadalni.

Przestrzeń domu zgodna ze stylem życia

Drewniany stół w surowym wnętrzu.

Drewniany stół w surowym wnętrzu.

Nie poprzestańmy tylko na eko-dekoracji, zamieńmy ekologiczny styl w styl życia i aktywnie wkładajmy swój wkład w poprawę stanu środowiska. Wyposażając wnętrze w stylu naturalnym w różnego rodzaju elementy ozdobne zwracajmy uwagę na możliwość ich recyclingu. Stosujmy energooszczędne oświetlenie i urządzenia, segregujmy odpady. Korzystajmy często z odpoczynku na łonie przyrody i pozwólmy by ekologia wchodziła w inne sfery naszego życia.

Styl eko to czerpanie z natury wszystkiego, co najlepsze i jednoczesna troska o środowisko. Stosując naturalne materiały zamiast plastiku lub metalu, czujemy się częścią przyrody odzyskujemy spokój, radość, równowagę.  W zabieganym świecie i szybkim tempie życia warto o tym pamiętać urządzając naszą przestrzeń, aby było to miejsce gdzie możemy się wyciszyć i zrelaksować.