Nie raz już zdarzyło się nam, że wyrzucamy przedmioty, które przestały nam być potrzebne w naszym mieszkaniu lub po prostu się zużyły. A przecież możemy nadać im drugie życie jako dekorację wnętrz, zmieniając ich dotychczasowe funkcje na zupełnie inne. Dzięki temu nie musimy wyrzucać sporej ilości starych rzeczy. Nadanie nowego życia, nowych funkcji tym przedmiotom nie musi być wcale kosztowne. Tym sposobem możemy stać się projektantem wnętrz, a także zyskać nowe stylowe meble, akcesoria do naszego mieszkania. Poniżej przedstawiamy 15 pomysłów na wykorzystanie starych przedmiotów.

Żarówki – jako wazonik lub świeczka

Dekoracje domu - oświetlenie ozdobnymi żarówami.
Unikalna żarówka w ozdobnej kuli - aranżacja domu.

Mimo iż, żarówki wyszły już z użycia i praktycznie nigdzie nie są już dostępne, to z pewnością znajdzie się wiele mieszkań w których te przedmioty się zachowały (mam tu na myśli żarówki składające się z bańki szklanej i żarnika wolframowego). Podpowiadamy jak w sprytny i elegancki sposób można je wykorzystać, nie tylko w celu oświetlenia. Nie wymaga dużego nakładu pracy, a jedynie wyobraźni i delikatności.

W roli stylowych wazoników na kwiaty, które mogą być dekoracją na nastrojowe przyjęcia lub inne okazje zarówno w domu jak i na zewnątrz. Wazoniki są podwieszane za pomocą cieniutkiego druciku, przeciągniętego przez zrobione na gwincie, małe dziureczki. Z żarówki należy pozbyć się – żarnika wolframowego, drutu kontaktowego, podpórka, słupka a także niewielkiej części gwintu tak, aby zostawić otwór w szklanej bańce.

Druga wersja jest efektem pomysłodawcy projektanta Sergio Silva, który wpadł na dość ironiczny pomysł, aby żarówkę, która przecież skutecznie wyparła używaną do czasu wynalezienia elektryczności lampę naftową, znów użyć jako lampę. Równie dobrze możemy do szklanej bańki włożyć sznurek nasączony w nafcie i zalać go woskiem. Dla lepszego efektu świecę taką możemy udekorować według własnego pomysłu, czy to poprzez wykorzystanie muszli z wakacji spędzonych nad morzem czy ziaren ulubionej kawy.

Stylowe żarówki - dekoracja wnętrza światłem.
Duża ozdobna żarówka jako dekoracja.

Płyty CD – jako abażur lub ścienna ozdoba

Co zrobić z nadmiarem zalegających płyt, które piętrzą się gdzieś po kątach? Jeśli fakt, że są już porysowane, nieaktualne lub po prostu stare sprawia, że z impetem masz ochotę wrzucić je do kosza – zaczekaj chwilę! Na wykorzystanie płyt CD jest wiele inspirujących pomysłów, które zaskoczą cię efektem.

Ciekawym pomysłem jest odświeżenie starego abażura przez oklejenie go starymi płytami CD. Taka stworzona przez nas lampa, nie dość, że ma swój unikalny design to jeszcze rzuca kolorowe refleksy na ściany, tworząc niezwykły efekt świetlny. Natomiast, jeśli taki efekt to za dużo, możemy pokusić się jedynie o zawieszenie kilku dwukolorowych płyt na ścianie. W taki klimat, idealnie wkomponuje się łóżko.

Oryginalne wykorzystanie butelek / słoików / puszek

Szklane butelki jako wazony na kwiaty.

Wszystkie te przedmioty są użytkowane codziennie. Do tego, jeśli chcemy być ekologiczny wypadałoby je chociaż segregować. Jeśli jednak wolelibyśmy, aby ułatwiwszy nam życie czy przysłużyły się jeszcze w kilku szczytnych celach jak zachowanie porządku, z pewnością znajdziemy dla nich jakieś kreatywne rozwiązanie.

Jeśli masz kilka niepotrzebnych butelek lub słoików, możesz je użyć aby w oryginalny sposób wyeksponować np. ulubione fotografie lub wykorzystać je jako stylowy „kubeczek” na przybory toaletowe.

Kolejnym pomysłem, może być również zastosowanie powszechnie używanych słoików jako lampiony lub oryginalne doniczki. Dzięki temu, że słoiki w większości są ze szkła przezroczystego daje mam możliwość na wykazanie się naszymi zdolnościami twórczymi. Możemy w dowolny sposób ozdobić takie lampiony.

Oryginalne rzeczy z butelek. Coś dla fanów wykwintnych trunków – butelki. Najpowszechniejszym zastosowaniem butelki jest oczywiście zastosowanie jej jako świecznika. Romantyczny dodatek do każdego wnętrza i nie tylko. Równie dobrze szklane butelki po alkoholach możemy wykorzystać jako wazony do kwiatów.

Większego nakładu pracy i czasu wymaga ściana butelkowa, która to powstaje przez wmurowanie w ścianę całych butelek. Dzięki takiemu zastosowaniu pomieszczenie lub wnętrze, w którym takowa ściana będzie się znajdować nabierze charakteru. Teraz odrobinę ekologicznego nastawienia. Oto co kreatywnego można zrobić po zużytych plastikowych butelkach: otóż po odpowiednim wycięciu starej butelki np. po płynie do płukania możemy otrzymać pojemnik na kredki lub pomysłowe doniczki.

Oczywiście przyozdabiając według własnego pomysłu. Butelki plastikowe można również przekształcić w miotłę. Tak, w miotłę. Po odcięciu dna butelki rozcinamy na cienkie paseczki jej boczne ściany. W ten sposób musimy rozciąć kilka butelek. Następnie wkładamy jedną w drugą po czym przymocowujemy całą konstrukcję do trzonka miotły. I gotowe!

Szklana butelka wykorzystana w aranżacji wnętrza.
Słoiki jako dekoracyjne lampiony.
Szklane butelki oraz słoiki ze zdjęciami.
Słoik wykorzystany jaki donica na roślinkę.
Dekoracja na okno z wykorzystaniem szklanego słoika.
Kamyczki, woda i słoik - dekoracja dla wnętrza.
Słoik wykorzystany jaki wazonik na małe kwiaty - dekoracja stołu.

Korki od butelek – im też dajmy szansę

Była już mowa o wykorzystaniu butelek, to teraz przyjrzyjmy się z bliska temu co po niej jeszcze zostaje – korek. Nagromadzone korki mogą nam jeszcze długo posłużyć jeśli złączymy je ze sobą, mocując np. na specjalnej macie łazienkowej. Do tego mamy gwarancję, że nikt z naszych znajomych takiej nie posiada (przynajmniej miejmy taka nadzieję).

Korki od butelek – im też dajmy szansę

Była już mowa o wykorzystaniu butelek, to teraz przyjrzyjmy się z bliska temu co po niej jeszcze zostaje – korek. Nagromadzone korki mogą nam jeszcze długo posłużyć jeśli złączymy je ze sobą, mocując np. na specjalnej macie łazienkowej. Do tego mamy gwarancję, że nikt z naszych znajomych takiej nie posiada (przynajmniej miejmy taka nadzieję).

Jasne korki - materiał dla aranżacji przestrzeni.
Butelka ze stylowym korkiem.
Oryginalna dekoracja wykorzystaniem korków.
Korki po winie idealne do wykorzystania w dekoracji.

Drugie życie uchwytów do szuflad jako wieszaki na kurtki

Kolejnym rozwiązaniem jest również zamontowanie różnych zbędnych klamek, uchwytów od starych szuflad (mam tu na myśli okrągłe uchwyty w różnych wzorach i kolorach) do pomalowanej deski. Nie dość, że możemy stworzyć istne dzieło sztuki to w dodatku będzie ono wykorzystane jako wieszak na kurtki i inne tego typu rzeczy.

Rama od lustra lub obrazu

Stara rama od lustra nabierze nowego życia jeśli wykorzystamy ją w celu aranżacji jej jako „niewidzialna” półeczka na biżuterię, którą uzyskamy poprzez doczepienie z tyłu kilku sznurków ,na których będziemy mogły zawiesić naszą biżuterię.

Stare łyżki jako wieszaki lub dekoracja lustra

Jeśli mamy zamiar wymienić sztućce to pod żadnym pozorem ich nie wyrzucajmy. Dajmy im jeszcze szansę na wykazanie się. Takie sztućce mogą posłużyć nam jako stylowy wieszak, zaprojektowany przez nas samych. Dzięki odpowiedniemu wygięciu łyżka lub widelec mogą jeszcze przez długie lata posłużyć nam jako wieszaki.

Stare łyżki możemy też wykorzystać jako idealną dekorację lustra. Jeśli rama lustra już się nam znudziła a mamy to możemy ją wymienić na ramę ze starych sztućców. Tutaj możemy tworzyć kompozycje w zależności od kształtu i ilości posiadanych łyżek i widelców.

Ramki obrazów - aranżacja i wystrój wnętrz.
Dekoracje z ramek do zdjęć - wnętrza inaczej.

Stare palety drewniane – jako stoliki i inne meble

Pewnie zastanawiasz się w jaki sposób można wykorzystać palety drewniane? Otóż można wykorzystać je na wiele sposobów. W zależności od tego jak dużo mamy palet i w jakich rozmiarach możemy stworzyć przeróżne rzeczy, które będą nie tylko funkcjonale ale również eleganckie. Pierwszym zastosowaniem palet jest wykonanie z nich stolika kawowego. Poprzez dodanie do palet kółek i położeniu szklanego blatu otrzymamy prosty i jednocześnie oryginalny stolik.

Jeśli tylko chcemy, to można go pomalować w kolorach odpowiadających wystrojowi naszego wnętrza. Innym równie ciekawym zastosowaniem, niewymagającym dużego nakładu pracy jest kanapa z palet drewnianych. Palety malujemy, skręcamy na odpowiednią długość, szlifujemy i umieszczamy poduszki na siedziska i oparcia i gotowe. Zastosowanie palet drewnianych jest ogromne. Mogą one posłużyć nam jako półki, leżaki, szafki, fotele…

Stolik z palet ze szklanym blatem.
Meble balkonowe - aranżacja balkonu - meble z palet.
Meble z palet - wykonane ręcznie na taras.
Stolik z palet na kółeczkach.

Fortepian jako półka

Jeśli posiadamy stary, niedziałający fortepian ale nie chcemy się go pozbyć, bo mamy z nim piękne wspomnienia z dzieciństwa to możemy go przekształcić w zupełnie coś innego – chociażby w półkę na książki. Musimy pozbyć się ruchomej nakrywy i nóżek fortepianu. Pozostałą część umieszczamy na ścianie.

Drugie życie starej wanny

Każdy z nas pewnie ma w mieszkaniu wannę. Wanna kojarzy się z relaksem odpoczynkiem i takie też można dać jej funkcje w ,,nowym” życiu. Po wcześniejszym pomalowaniu i odcięciu jednego z dłuższych boków otrzymamy oryginalną kanapę, która spodoba się nie jednemu z gości.

Kwietnik ze starego fortepiany - projektowanie wnętrz.

Stare opony jako pufy, ogrodowe kosze

Może nie każdy z nas posiada stare opony. Posiadacze samochodów z pewnością nie raz zastanawiali się co maja zrobić z oponami, które już nie spełniają swojej funkcji. Jednym z rozwiązań jest wyrzucenie opon do śmieci ale przecież nam nie o to wcale chodzi.

Stare opony możemy wykorzystać w naszym domu jako pufy lub krzesła. Wystarczy, że na naszą starą opnę nałożymy bardzo wytrzymały materiał. Można również do wnętrza opony włożyć coś miękkiego na przykład poduszkę, której już nie używamy bądź, która nam się już znudziła i całość zakrywamy odpowiednim materiałem.

Opony możemy wykorzystać nie tylko w domu ale również i w ogrodzie. Z racji tego, że zbliża się wiosna część z was upiększa swoje ogrody poprzez sadzenie pięknych, kolorowych kwiatów. Idealnym dodatkiem może tutaj być stara opona, którą wcześniej odpowiednio malujemy na wybrany przez nas kolor. Następnie taką oponę trzeba przeciąć i rozgiąć, aby powstał koszyczek. Tak zrobiona przez nas stara opona z pewnością doda uroku naszemu ogrodowi.

Kwietnik ogrodowy wykonany z kolorowych opon.
Oprawione opony jako eleganckie pufy.

Rolki od papieru toaletowego też mogą się przydać

Jest to przedmiot, z którym każdy z nas ma do czynienia. Ale czy ktoś z was zastanawiał się co można zrobić z takiej rolki? Być może niektórzy znają kilka sposobów na jej ponowne wykorzystanie.
Stare rolki po papierze toaletowym możemy wykorzystać do wystroju naszego wnętrza jako przepiękne obrazy. Do wykonania takiego obrazu nie potrzebujemy zbyt wielu środków pomocniczych. Wystarczy nam kilka rolek, które tniemy na mniejsze kółeczka o grubości ok 1- 2 centymetrów. Następnie według własnego pomysłu łączymy powstałe części w jedna całość przy pomocy zszywacza lub kleju. Taką kompozycję możemy również pomalować na wybrany kolor. Zostaje nam tylko wybrać idealne miejsce na ścianie i gotowe.

Rolki papieru toaletowego dla dekoracji wnętrza.

Rolki świetnie sprawdzają się jako wszelkiego rodzaju organizery. By stworzyć taki organizer potrzebujemy kartonika na przykład po butach i kilku rolek po papierze toaletowym. Rolki umieszczamy w kartonie i mamy stworzony przez siebie organizer. Oczywiście możemy go przyozdobić według własnego gustu.

Rolki po papierze toaletowym to świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu z naszym dzieckiem. Dzięki rolkom możemy stworzyć naszemu dziecku różne postaci z bajek, którymi później może się bawić.

Oryginalne obrazy z kredek świecowych

Aranżacja wnętrza to nie tylko meble ale też inne dodatki na przykład obrazy czy wazony. Jeśli chcemy, by w naszym mieszkaniu ściany nie były puste i szare możemy wykorzystać stare kredki świecowe, których używaliśmy w podstawówce.

Do wykonania takiego obrazu potrzebne będą kredki świecowe pozbawione papierków ochronnych, rama obrazu, biały brystol, klej na gorąco i suszarka. Kredki należy przymocować do brystolu przy pomocy kleju na gorąco po czym oprawić w ramkę. Następnie należy podgrzać wosk znajdujący się w kredkach i nasz obraz jest już gotowy.

Kredki świecowe - idealny pomysł na wykonanie dekoracji dla wnętrza.

Zanim wyrzucicie coś do kosza zastanówcie się czy przypadkiem nie można tego przedmiotu wykorzystać w zupełnie inny sposób. Z jednej strony dając drugie życie staremu przedmiotowi dbamy o środowisko. Dzięki przemianie starych rzeczy w ,, nowe ‘’ możemy angażować w to nasze pociechy i wspólnie przy tym spędzać czas.