1. Hortensja (Hydrangea Cityline Rio)
    Jest to krzew liściasty o niezwykle efektownych, oryginalnych i dużych kwiatach. Roślina ta, z pewnością wprowadzi kolor i mocno ożywi twój ogród. Przybyła do nas z zachodu, gdzie jest bardzo popularna i możemy odnaleźć ją w prawie każdym ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Krzew pięknie prezentuje się w szpalerach, tworząc w ów czas żywopłoty ale występując pojedynczo ozdobi zaciszne miejsce ogrodu, a w dużej donicy zachwyci właścicieli tarasów. Łatwość pielęgnacji jest dużym atutem rośliny. Wystarczy jedynie pamiętać o tym, aby sadzić ją w żytniej ziemi i podlewać regularnie, obficiej w upalne dni lata. Hortensja lubi przebywać na słońcu, ewentualnie w półcieniu i potrzebuje nawozu w czasie wzrostu. W momencie przystosowywania się krzewu, barwa kwiatu może być różna, od pastelowej, po mocno nasyconą. Efekt ten, uzależniony jest od ph gleby. Zatem, czy zdecydujecie się na obecność Hortensji we własnym zaciszu?
  1. Piwonia (Paeonia Coral Sunset)
    Cudowna i bardzo ozdobna roślina. Kwitnie dużymi, widocznymi organami, głównie w pierwszej połowie lata. Miejscem idealnym dla niej są zarówno szpalery jak i mniejsze pojedyncze punkty. Doskonale prezentuje się jako kwiat cięty i dekoruje domy w wazonach. Najlepszym tłem dla piwonii są zielenie, np. thuj, czy bonsai. Jej ideałem jest mieszanka świetlna: kwiat powinien mieć dużo słońca, natomiast korzenie preferują zacienione miejsce. Gleba powinna być lekko kwaśna. Przesadzanie rośliny jest niewłaściwe, bo przywiązuje się ona do „swojego kawałka ziemi”. Kwiat ten jest łatwy w pielęgnacji i mrozoodporny. Najwięcej liści znajduje się w łodygach, które odżywiają karpę, a ona odpowiada za bogactwo kwiatów i atrakcyjny wygląd rośliny. Walory rośliny podkreśli odrobina wolnej przestrzeni.
  2. Lilak (Syringa Miss Canada)
    Krzew, którego nie może zabraknąć w oryginalnym i strojnym ogrodzie. Zakwita najczęściej późną wiosną/ początkiem lata. Kwiaty rośliny są bardzo obfite, duże w kolorze jasnego, pastelowego różu z nutą pomarańczy. Cudowny, intensywny zapach rozpływa się w ów czas po całym ogrodzie przyciągając motyle. Dobrze prezentuje się również jako kwiat cięty. Możliwości dekoracyjne ściętej rośliny są ogromne, np. kule kwiatowe. Jest to roślina idealna dla zajętych ludzi, nie potrzebuje zbyt wiele troski i uwagi. Nie sprawie kłopotów, doskonale znosi mrozy i nie groźne są jej szkodniki. Lubi dużo słońca i umiarkowane podlewanie. Syringa nie pozwala o sobie zapomnieć.
  3. Krzewuszka (Weigela Florida)
    Przepiękna dalekowschodnia, liściasta roślina. Jej różowiutkie kwiaty kształtem przypominają dzwonki wyłaniające się z kątów liści. Jest to bardzo wysoki, bo dochodzący do 200 – 250 cm krzew. Najczęściej stanowi tło dla kwitnących bylin, chociaż towarzystwo kwiatowych krzewów mu sprzyja. Oczekując bogatego kwiatostanu, należy zapewnić Krzewuszce słoneczne, zaciszne miejsce. Nie jest rośliną wymagającą dużej uwagi, ale najlepiej rośnie w żyznej glebie. Lubi umiarkowaną wilgoć i lekko kwaśną ziemię. Doskonale znosi suszę ale jest mniej odporna na mrozy, dlatego dla pewności, lepiej otulić ją na zimę. Perełka wśród ozdobnych, kwitnących krzewów.
  4. Imperata cylindrica (Red Baron)
    Bardzo efektowna trawa o krwiście czerwonej barwie, idealna do nowoczesnych ogrodów. Jej ogromnym walorem jest zmiana wybarwienia, od soczystej zieleni po ognistą czerwień. Tworzy przytulny, egzotyczny klimat. Roślina jest łatwa w kompozycji: towarzystwo jasnych kamieni lub żółtawych czy ciemnych traw będzie dobrym rozwiązaniem. Osiąga wzrost do 40 cm. Po zaaklimatyzowaniu szybko „dochodzi do siebie” ,co za tym idzie, na efekty nie trzeba długo czekać. Niezwykle mało wymagająca trawa. Dla uzyskania intensywnie czerwonej barwy, potrzebuje więcej słońca. Preferuje jednak umiarkowanie nasłonecznione lub półciemne miejsca, a także niezbyt wilgotną glebę. Potrzebuje jedynie nawożenia w okresie wzrostu i otulenia na zimę. W projektach ogrodów coraz częściej można spotkać aranżacje stworzone z samych traw, gdzie gra się głównie ich kolorem.